Aktualności

Innowacyjny oddział psychiatrii w Szpitalu Tworkowskim otwarty

2010.02.01 00:00 , aktualizacja: 2012.04.27 12:41

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

29 stycznia br. w Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie został otwarty innowacyjny Oddział Psychiatrii o charakterze konsultacyjnym. Jest to placówka całkowicie ukierunkowana na diagnostykę i leczenie pacjentów ze złożonymi problemami psychosomatycznymi. W ciągu ostatnich trzech lat Samorząd Województwa Mazowieckiego na modernizację i wyposażenie oddziału przeznaczył ponad 8,3 mln zł.
 

Nowo otwarty oddział umożliwi interdyscyplinarne podejście do pacjentów. Znajdą w nim wsparcie osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, ginekologiczno-położniczymi, neurologicznymi i innymi chorobami psychosomatycznymi. Depresje, zespoły lękowe, reakcje na stres i uzależnienia komplikują leczenie chorób somatycznych i osłabiają jego skutki. Kompleksowe podejście do pacjenta, uzupełnienie terapii farmakologicznej o pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną przyspieszy rekonwalescencję chorego i skróci czas jego pobytu w szpitalu. Oddział będzie stanowić część Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślał znaczenie oddziału, otwartego w najstarszym szpitalu psychiatrycznym na Mazowszu. Będą w nim leczeni pacjenci z zaburzeniami afektywnymi, nerwicami czy zespołami lękowymi. Marszałek zaznaczył, że są to schorzenia bardzo silnie związane są z pospiesznym trybem życia, który jest znakiem naszych czasów i wyraził nadzieję, że nowy oddział będzie dobrze służył pacjentom.

Oddział mieści się w zabytkowym budynku. Ze względu na jego zły stan techniczny został wyłączony z eksploatacji już 20 lat temu. W 2006 r. dyrekcja szpitala opracowała kompleksowy Program Rewitalizacji Szpitala Tworkowskiego, który zakładał m.in. modernizację tego budynku.

W latach 2008-2009 przeprowadzono prace remontowe – wzmocniono podłoże gruntowe budynku, pogłębiono piwnice, docieplono ściany i fundamenty, a także wymieniono konstrukcję oraz pokrycie dachowe. Budynek otrzymał także nowe instalacje – wodociągową, kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania. Zamontowano również windę.
 
W oddziale będzie mogło przebywać równocześnie 22 pacjentów na salach 1-, 2- lub 3-osobowych. Każda z sal wyposażona została w oddzielny węzeł sanitarny. Na oddziale mieścić się będą także gabinety lekarzy, pielęgniarek oraz sale psychoterapeutyczne.

Modernizacja budynku przeprowadzona została z wielką starannością o zachowanie zabytkowego charakteru obiektu, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt prac remontowych i wyposażenia budynku to ponad 8,3 mln zł. Środki na ten cel w całości pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.

Modernizacja Oddziału wpisuje się w kompleksową rewitalizację Szpitala Tworkowskiego. Jej kolejnymi etapami będzie powstanie Centrum Przyjęciowego oraz Centrum Diagnostycznego. Zadania te będą realizowane przy wykorzystaniu funduszy unijnych oraz środków województwa mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 914

powrót