Aktualności

Nowa Scena Kameralna w Teatrze Polskim

2009.12.07 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 12:16

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

5 grudnia, po 8-letniej przerwie, Scena Kameralna Teatru Polskiego rozpoczęła działalność w nowym budynku. Na rozbudowę Teatru Polskiego, w tym budowę Sceny Kameralnej, samorząd województwa mazowieckiego w latach 2005-2009 przeznaczył ponad 25,2 mln zł. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz Sekretarz Województwa - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Kuliński.
 

Nowa Scena Kameralna to połączenie stuletniej tradycji i nowoczesności. Wspólnym elementem pomieszczeń zaprojektowanych przez pracownię Arca A&C są żelbetowe ściany o zróżnicowanej fakturze. Ramami dla betonu są podłoga z dębu polskiego, sufit z miedzianej siatki, wątki ceglanych ścian i żwir wiślany.

Doskonale wyposażona scena z możliwością dowolnego kształtowania przestrzeni, daje twórcom ogromne możliwości inscenizacyjne. Jednorazowo przedstawienia będzie mogło w niej oglądać 200 widzów. W nowo powstałym budynku znajdą się również sale prób aktorskich dla dużej i małej sceny, sala muzyczna, magazyny dekoracji i kostiumów, archiwum artystyczne i pracownie teatralne.

Nowa Scena Kameralna pozwoli na realizację dramatu klasycznego w zaskakujących nieraz ujęciach, a także współczesnej dramaturgii europejskiej i polskiej. Scena ta będzie doskonałym miejscem dialogu wybitnych i doświadczonych artystów z twórcami młodego pokolenia.

Marszałek Adam Struzik, gratulując uporu w dążeniu do powstania tej nowoczesnej sceny, podkreślił, że kultura jest wartością, która ma ogromny wpływ na jakość naszego życia, dlatego należy ją pielęgnować, rozwijać i wzbogacać. Artystom, życzył, aby powstające tu spektakle cieszyły się uznaniem wśród krytyków i znawców sztuki teatralnej.

Liczba wyświetleń: 564

powrót