Aktualności

XII Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu

2009.11.20 00:00 , aktualizacja: 2012.05.08 15:33

Autor: Halina Olczak - Wierzbicka, Dorota Pozorek, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

W dniach 17 – 22 listopada br. w Sochaczewie odbył się XVII Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu. Organizatorami Festiwalu byli: Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Imprezę objął patronatem marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
 

Ze względu na lokalizację (5 km. od Żelazowej Woli) oraz zakres repertuarowy Festiwal był „preludium” do rozpoczynających się w 2010 r. obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Uczestniczyło w nim 56 uczniów szkół muzycznych I i II stopnia z Polski, Ukrainy, Włoch, Rosji i Węgier. Tegoroczną główną nagrodę Festiwalu zdobył Piotr Pawlak - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Nagrody pieniężna i dyplomy uznania od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika otrzymali Piotr Pawlak i Jan Godek. Dzięki Festiwalowi uczniowie szkół muzycznych mogli zaprezentować swoje umiejętności przed międzynarodowym jury oraz nawiązać bliższe kontakty ze swoimi rówieśnikami.

Na zaproszenie Marszałka na Festiwal przybyły reprezentacje regionów partnerskich Mazowsza: Obwodu Moskiewskiego Federacji Rosyjskiej oraz węgierskiego Komitatu Peszt. Reprezentantki tych regionów znalazły się w gronie laureatów. W ostatnim dniu festiwalu laureaci wystąpili przed warszawską publicznością na koncertach w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym oraz w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. W uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie uczestniczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który po wysłuchaniu koncertu finałowego osobiście pogratulował zwycięzcom.

Liczba wyświetleń: 453

powrót