Aktualności

200 lat nauczania medycyny w stolicy

2009.10.12 00:00 , aktualizacja: 2012.05.16 10:28

Autor: Łucja D. Cichocka, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

9 października br. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uroczyście rozpoczęto rok akademicki 2009/2010. Tegoroczna inauguracja połączona była z obchodami 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Z okazji jubileuszu Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorował uczelnię medalem pamiątkowym Pro Masovia.
 

Pierwsze próby nauczania medycyny w Warszawie datuje się na początek XVIII wieku, kiedy w stolicy zorganizowane szkołę chirurgiczną. W roku 1949 powołano do życia Akademię Medyczną, która we wrześniu 2006 roku została przemianowana na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Obecnie w placówce kształci się ponad 10 tysięcy studentów, pracuje 1 520 nauczycieli akademickich, w tym 122 profesorów tytularnych. Oferta edukacyjna uczelni obejmuje kształcenie na 11 kierunkach studiów i możliwość uzyskania stopni naukowych doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej doktora nauk medycznych w zakresie stomatologii i doktora nauk farmaceutycznych. Ponadto, Uniwersytet prowadzi studia doktoranckie i podyplomowe, a także naucza w ramach zawodowych kursów specjalizacyjnych i dokształcających.

W swoim przemówieniu Marszałek Adam Struzik podkreślił, że Warszawski Uniwersytet Medyczny, cieszący się autorytetem w kraju i za granicą, kształci kadrę medyczną na wysokim, europejskim poziomie. Przypomniał również, że Samorząd Województwa Mazowieckiego, dbając o dobro swoich mieszkańców, podejmuje szereg działań mających na celu wsparcie finansowe szpitali, zarówno w procesach inwestycyjnych w zakresie zakupu sprzętu, jak i poprzez przeprowadzanie skutecznej restrukturyzacji. Wyraził także nadzieję, że zmodernizowane mazowieckie placówki służby zdrowia, wyposażone w nowoczesny sprzęt, zachęcą przyszłych lekarzy do podjęcia w nich pracy.
W uroczystości udział wzięli m. in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, władz uczelni i środowiska akademickiego oraz studenci i absolwenci.

Liczba wyświetleń: 506

powrót