Aktualności

Norwidy 2009 rozdane

2009.09.24 00:00 , aktualizacja: 2012.05.16 15:23

Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Na Zamku Królewskim w Warszawie, w przeddzień urodzin Poety – 23 września – przyznane zostały Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida w czterech dziedzinach sztuki, za dzieła bądź kreacje powstałe na Mazowszu w 2008 roku, które – zdaniem autorytetów świata sztuki – zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Za całokształt twórczości wręczono Nagrodę „Dzieło życia”.
 

Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło życia” została Danuta Szaflarska, od 70 lat obecna w polskiej kulturze. Nadal gra i odnosi wielkie sukcesy. Wciąż radosna, uśmiechnięta, poruszająca się na scenie z wielka gracją, lekko, jakby czas się dla niej zatrzymał. – Chce powiedzieć, że czas jest dla mnie łaskawy. Tak długo mogę żyć i pracować, a ta nagroda to bardzo wysoka ocena mojej pracy zawodowej – powiedziała aktorka odbierając statuetkę.

W poszczególnych kategoriach sztuki nagrodę, w dziedzinie teatru, otrzymał Franciszek Pieczka, którego Kapituła doceniła za rolę Ala Lewisa w spektaklu „Słoneczni Chłopcy”, w reż. Macieja Wojtyszki, wystawianym w Teatrze Powszechnym w Warszawie. – Jeszcze nie czas rozstawać się z zawodem – do takiego przekonania doszedł laureat, dziękując Kapitule za to wyróżnienie.
W dziedzinie literatury statuetką uhonorowano Ernesta Brylla za książkę „Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006 - 2007”, wydaną przez Księgarnię św. Jacka. – Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo Cyprian Norwid był w grupie polskich wieszczów wyjątkowy – zaznaczył poeta.
Norwida w dziedzinie sztuk plastycznych - za instalację przestrzenną „Sygnatura”, wystawioną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – otrzymał Wojciech Fangor – awangardowy malarz, grafik, plakacista, zaliczany do grona artystów nazywanych „klasykami współczesności”.
Za rekordowy 49. sezon „Koncertów dla dzieci” w Filharmonii Narodowej – „Niedzielne Spotkania z Ciocią Jadzią” Nagrodę im. Norwida, w dziedzinie muzyki, otrzymała Jadwiga Mackiewicz. Ideą koncertów dla dzieci – jak powiedziała laureatka – było przekonanie ich, że muzyka nie jest trudna i że sprawia dużo radości i przyjemności. Nie przypuszczała wtedy, że przekonywać o tym będzie już trzecie pokolenie młodych melomanów.

Sylwetki laureatów i nominowanych przybliżyli zaproszonym przewodniczący Kapituł Norwidowskich: Piotr Fogler, Lech Śliwonik, Leszek Bugajski, Stanisław Wieczorek i Stefan Sutkowski. Statuetkę, dyplom i nagrodę pieniężną laureatom oraz medale pamiątkowe nominowanym wręczyli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Uroczystość – którą poprowadziła Dorota Welman - uświetnił występ znakomitej polskiej wokalistki, Anny Marii Jopek.

Liczba wyświetleń: 676

powrót