Aktualności

Polsko - Rosyjskie Forum Regionów

2009.09.21 00:00 , aktualizacja: 2012.05.21 08:45

Autor: Halina Olczak-Wierzbicka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

8 września 2009 r. odbyło się w Moskwie pierwsze Forum Regionów Polska – Rosja, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich województw. Mazowsze reprezentowane było przez Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemara Roszkiewicza – szefa Grupy roboczej ds. współpracy z Obwodem Moskiewskim.
 

Ze Strony Federacji Rosyjskiej udział w nim wzięli przedstawiciele 60 regionów oraz instytucji centralnych. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Perspektywy współpracy polsko-rosyjskiej w aspekcie międzyregionalnym”. Głównym jego celem było ożywienie istniejących kontaktów międzyregionalnych poprzez zapoznanie rosyjskich partnerów z polską polityką regionalną w aspekcie organizacyjnym, gospodarczym i kulturalnym oraz zachęcenie ich do nawiązywania nowych kontaktów.

Forum towarzyszyły obrady trzech „okrągłych stołów” .Województwo Mazowieckie uczestniczyło w obradach „okrągłego stołu”, poświęconego zagadnieniom polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, polityki młodzieżowej i sportu.

Uczestnicy spotkania przyjęli deklarację końcową, w której odnieśli się do dalszych działań, aktywizujących współpracę międzyregionalną. Postanowili również, że Forum Regionów Polska-Rosja będzie odbywać się raz w roku, na przemian w każdym z krajów.

Podczas Forum delegacja Województwa Mazowieckiego spotkała się z Przewodniczącym Dumy Obwodu Moskiewskiego Walerym Aksakowem oraz Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Obwodu Moskiewskiego Tigranem Karachanowem - Szefem Grupy Roboczej ds. współpracy z Województwem Mazowieckim.

Obwód Moskiewski jest największym wschodnim partnerem Województwa Mazowieckiego. W tym roku minęła 5. rocznica współpracy obu regionów.

Liczba wyświetleń: 355

powrót