Aktualności

Ku czci kardynała Aleksandra Kakowskiego

2009.09.07 00:00 , aktualizacja: 2013.01.24 09:41

Autor: Elwira Kasprzak, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

6 września br. uroczyście zakończone zostały obchody Roku Kardynała Aleksandra Kakowskiego, związane z 70. rocznicą śmierci duszpasterza, która minęła w grudniu ubiegłego roku i 90. rocznicą wyniesienia do godności kardynalskiej. W jubileuszu wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk.
 

Uroczystości zostały zorganizowane w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Świętym Miejscu (gmina Przasnysz), do której należy wieś Dębiny – miejsce urodzenia kardynała Aleksandra Kakowskiego.

Mszę świętą, koncelebrowaną przez Prymasa Polski Józefa Glempa, księdza biskupa płockiego Piotra Liberę i księdza biskupa Romana Marcinkowskiego, poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży. Przybliżył on postać kapłana Aleksandra Kakowskiego – profesora, rektora, męża stanu, arcybiskupa metropolitę i kardynała.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że ziemia przasnyska wydała na świat wielkiego człowieka, który sprawował swą posługę kapłańską w czasach niełatwych dla Kościoła i naszej ojczyzny. Nawiązując do obchodzonego Święta Plonów, Marszałek podziękował rolnikom za ich trud pracy.

Uroczystości zakończył koncert fortepianowy Moniki Marut, zorganizowany w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Liczba wyświetleń: 675

powrót