Aktualności

„Praca i Środowisko” szansą na zagospodarowanie mazowieckich rzek

2009.09.03 00:00 , aktualizacja: 2012.05.21 15:27

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Program „Praca i Środowisko” opiera się na zatrudnieniu osób bezrobotnych przy udrażnianiu rzek i konserwacji urządzeń melioracyjnych. W dniach 27 – 28 sierpnia br. z efektami pracy zapoznał się Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, który wizytował niektóre obiekty systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej zlokalizowane na terenie gmin Młodzieszyn i Iłów w powiecie sochaczewskim.
 

Członek Zarządu Piotr Szprendałowicz odwiedził m. in. Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy w Kamionie gm. Młodzieszyn oraz największą pompownię melioracyjną w woj. mazowieckim w Arciechowie gm. Iłów, w której zainstalowane jest 6 pomp o łącznej mocy 650kW, zdolnych przerzucić w ciągu sekundy 12,2 m3 wody do Wisły. Następnie zapoznał się ze stanem konserwacji Kanału Arciechowskiego biegnącego wzdłuż wałów przeciwpowodziowych od pompowni do Januszewa w gm. Młodzieszyn. Konserwacja wykonywana jest przez 7 pracowników zatrudnionych przez Wojewódzki Zakład Melioracji i Urządzeń Wodnych Oddział w Płocku w ramach programu „Praca i Środowisko”. Wykaszane są skarpy, czyszczone dno kanału i przepusty. Dzięki zatrudnieniu bezrobotnych, tylko na terenie powiatu sochaczewskiego zakonserwowane będzie 34 km rzek i kanałów, z czego większość w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej.

28 sierpnia br. w Radomiu Członek Zarządu Piotr Szprendałowicz spotkał się z przedstawicielami WZMiUW oraz z bezrobotnymi biorącymi udział w programie.

Pracę w ramach programu „Praca i środowisko” znajdują osoby o niskim poziomie kwalifikacji zawodowych. Program ten pozwala wykonać roboty zapobiegające podtopieniom i zalewaniu gruntów rolnych, które z powodu niedostatecznego finansowania przez budżet państwa nie zostałyby wykonane. Mają one również wpływ na poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Bezpośrednim realizatorem planu jest WZMiUW. W bieżącym roku zatrudnia on w tym systemie 388 pracowników.

Liczba wyświetleń: 519

powrót