Aktualności

420 lat Lipska

2009.08.26 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 10:51

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

W dniach 21 – 23 lipca br. Lipsko obchodziło 420 - lecie swojego istnienia. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli m. in. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Bożenna Pacholczak i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
 

Uroczystości rozpoczęły się nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej. W sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury można było zapoznać się z historią miasta, jak również poznać jego dzieje na przestrzeni lat 1939-2009. Zaprezentowano monografie albumu „ Ziemia Lipska: tom III i VI”, którego wydanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Członek Zarządu Piotr Szprendałowicz w swoim wystąpieniu pogratulował władzom miasta pięknego jubileuszu, i życzył kolejnych tak owocnych lat dla Ziemi Lipskiej. Przypomniał, że pierwsze wzmianki o jego istnieniu datują się na 1589 rok, a dzięki położeniu w pobliżu ówczesnych szlaków handlowych rozrastało się szybko i prawa miejskie uzyskało po raz pierwszy w 1613 roku. Podkreślił, że również obecnie miasto dynamicznie się rozwija, czego dowodem są kolejne oddawane do użytku inwestycje, m. in. z zakresu infrastruktury drogowej.

W ramach uroczystości mieszkańcy miasta mieli okazję spróbować tortu, przygotowanego z okazji 420-lecia lokacji miasta, wziąć udział w zawodach wędkarskich, obejrzeć pokazy tresury psów policyjnych i wysłuchać koncertów artystów estradowych. Impreza została zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Lipsku i Lipskie Centrum Kultury.

Liczba wyświetleń: 612

powrót