Aktualności

Samorząd województwa planuje przekształcenie 6 szpitali w spółki

2009.07.28 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 13:09

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje restrukturyzację i przekształcenie sześciu mazowieckich szpitali w spółki prawa handlowego. Jest to jedyna szansa na uratowanie placówek i przejęcie obciążenia, jakim jest ich rosnące zadłużenie przez organ założycielski, czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 

Przekształcenie szpitali w spółki ze stuprocentowym udziałem Samorządu Województwa Mazowieckiego to zmiana formuły prawno-organizacyjnej, która pozwoli na sprawniejsze zarządzanie placówką, uregulowanie kwestii płacowych oraz efektywniejsze inwestowanie. Takie rozwiązanie prawne umożliwi placówkom pozbycie się rosnącego zadłużenia. Zakres i charakter świadczonych przez szpitale usług nie ulegną zmianie. Proces tworzenia nowych spółek trwać będzie równolegle z procesem likwidacji ZOZ-ów. W tym czasie szpitale będą normalnie funkcjonowały, w związku z czym pacjenci nie odczują jakiegokolwiek dyskomfortu.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że planowane przekształcenia umożliwią rozwój dotychczas zadłużonym szpitalom, co w perspektywie wpłynie na jakość świadczonych usług. Zapewnił, że proces restrukturyzacji będzie przebiegał płynnie i nie zakłóci normalnej pracy placówek, a nadrzędnym celem podejmowanych działań jest zapewnienie mieszkańcom regionu dostępu do świadczeń na europejskim poziomie.

Za przekształceniem szpitali w spółki prawa handlowego w Polsce optuje także Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało specjalny program pomocy dla samorządów decydujących się na to rozwiązanie. W ramach tzw. Planu B samorządy przekształcające szpitale i przejmujące ich zadłużenie mogą liczyć na zwrot części poniesionych kosztów od rządu, który na ten cel zabezpieczył ok. 1,3 mld zł.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju jest już ok. 70 placówek działających w formie spółek samorządowych. Warto zauważyć, że radzą one sobie znacznie lepiej niż przed zmianą ich formy organizacyjnej. Samorząd Województwa Mazowieckiego do tej pory nie korzystał z tej możliwości. Trudna sytuacja mazowieckich szpitali oraz ich rosnące zadłużenie przemawiają jednak za takim rozwiązaniem.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 30 kB, Liczba pobrań: 347, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 926

powrót