Aktualności

Złoty Tabor dla Marszałka

2009.07.21 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 13:30

Autor: Iwona Dybowska, Redakcja Serwisu Internetowegi i BIP, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 17-18 lipca w Glinojecku odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romskiej, podczas którego Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorowany został prestiżową statuetką „Złoty Tabor”. Wyróżnienie przyznane zostało przez Międzynarodową Kapitułę Królewskiej Rady Starszych na wniosek dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Romów - Don Vasyla.
 

Statuetka „Złoty Tabor” przeznaczona jest dla osób mających wkład w rozwój kultury Romów i szczególnie zasłużonych w zakresie kształtowania pozytywnego wizerunku narodu romskiego. Marszałek, dziękując za wyróżnienie, zaznaczył, że na atrakcyjność i siłę regionu wpływa m.in. różnorodność kulturalna. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które poprzez prezentację interesujących aspektów związanych z obyczajowością mniejszości, integrują i przeciwdziałają błędnemu postrzeganiu społeczności romskiej.

Podczas kolejnych edycji Festiwalu, który od 1997 roku zaskarbił sobie wierne grono miłośników folkloru, tańca i muzyki romskiej, uczestnicy mieli możliwość obserwacji metamorfozy narodu romskiego. Nadrzędnym celem, zorganizowanego już po raz 13. Festiwalu, była popularyzacja kultury romskiej oraz kultywowanie tradycji w pokojowej konfrontacji z innymi kulturami i tradycjami.

Liczba wyświetleń: 945

powrót