Aktualności

Kolejny krok w stworzeniu e-urzędów na Mazowszu

2009.07.14 00:00 , aktualizacja: 2012.05.24 11:14

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz przedstawiciele 35 samorządów lokalnych podpisali, 14 lipca br., umowy dotyczące rozwoju elektronicznej administracji na Mazowszu oraz tworzenia baz wiedzy o regionie.
 

Jest to kolejny krok we wdrażaniu „Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa” (MSIP-GPW), który do tej pory realizowany był przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współudziale samorządów powiatów: mińskiego, płockiego, radomskiego, miast Mławy i Ostrołęki oraz gmin Jedlińsk i Mrozy (2006–2008 w ramach ZPORR).

Jak podkreślił Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, podpisanie umów o współpracy jest niezwykle istotne dla omawianych projektów, ponieważ pozwala wprowadzić pewną standaryzację w tych działaniach. Jednolite narzędzie do obsługi e-urzędów i do baz wiedzy o regionie pozwoli skuteczniej z nich korzystać, niż gdyby każdy powiat czy gmina robiły to samodzielnie.

Obecnie do projektu przystępują powiaty: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, kozienicki, lipski, łosicki, makowski, mławski, miński, nowodworski, otwocki, ostrołęcki, ostrowski, piaseczyński, płocki, płoński, pułtuski, przasnyski, przysuski, radomski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, warszawski-zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, żuromiński, żyrardowski oraz miasta na prawach powiatu Radom i Siedlce. Ponadto w projektach będzie brało udział blisko 90 proc. wszystkich gmin z województwa mazowieckiego.

To pierwszy przypadek w skali kraju, gdzie do wspólnej realizacji projektów w zakresie społeczeństwa informacyjnego i elektronicznej administracji przystępują niemal wszystkie jednostki samorządu terytorialnego z danego województwa. Podpisanie umów umożliwi Samorządowi Województwa Mazowieckiego zakończyć prace nad przygotowaniem dwóch kluczowych dla województwa projektów finansowanych z funduszy unijnych dotyczących budowy e-administracji w urzędach na Mazowszu i tworzenia baz danych o informacji przestrzennej dostępnych w Internecie. Wartość obu projektów to 240 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 204 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia do partnerów projektów zostanie dostarczony niezbędny sprzęt i oprogramowanie, odbędą się instruktaże przystanowiskowe. Planowany termin rozpoczęcia właściwych prac projektowych dotyczących gmin i powiatów to przełom II i III kwartału 2009 r., zaś zakończenie przewidziano na grudzień 2012 r.

Liczba wyświetleń: 689

powrót