Aktualności

Wspieranie przedsiębiorczości i rozwój infrastruktury tematami konwentu Marszałków RP

2009.04.20 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 10:09

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

W dniach 16 - 17 kwietnia br. w Łodzi, odbyło się posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika reprezentował Członek Zarządu Piotr Szprendałowicz.
 

Uczestnicy Konwentu rozpoczęli obrady od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar tragicznego pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Gospodarze 16 województw przybyli do Łodzi, aby dyskutować m.in. o zagadnieniach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, polityką zdrowotną i szkolnictwem. Znaczna część spotkania poświęcona została dyskusji na temat infrastruktury komunikacyjnej na terenie województw oraz koncepcji budowy dróg krajowych i autostrad do 2012 roku. Uczestnicy Konwentu poruszyli również temat rozwoju i promocji turystyki i kultury w regionach. Dyskutowano także nad koncepcją wspierania przedsiębiorczości w województwach i związanymi z tym działaniami podejmowanymi wspólnie przez Urzędy Marszałkowskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury przedstawili rządowe plany dotyczące inwestycji drogowych na lata 2008-2012, omówione zostały także zamierzenia inwestycyjne związane z koleją i projektem „Duże prędkości”, który ma połączyć Wrocław, Poznań, Łódź i Warszawę do 2020 r. Na specjalnie przygotowanej trasie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością nawet 360 km/h. Dzięki temu podróż z Łodzi do Warszawy skróci się do zaledwie 30 min. Zaprezentowano także najważniejsze projekty, współfinansowane ze środków unijnych oraz stan prac związanych z planowaną budową Centralnego Portu Lotniczego.

Konwent Marszałków Województw RP został powołany w 1999 roku. Jest on ciałem opiniotwórczo - doradczym, reprezentującym interesy wszystkich szesnastu regionów. W trakcie posiedzeń Konwentu marszałkowie województw omawiają najważniejsze problemy z jakimi borykają się samorządy województw i opracowują wspólne koncepcje działań.

Liczba wyświetleń: 580

powrót