Aktualności

Wiślana Trasa Rowerowa na Mazowszu

2009.03.09 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 14:33

Autor: Edyta Dul, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

5 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące realizacji projektu Wiślanej Trasy Rowerowej na Mazowszu, która ma stać się polskim markowym produktem turystycznym, wyróżniającym się na rynku europejskim konkurencyjnymi rozwiązaniami w zakresie tworzenia szlaków rowerowych.
 

Projekt zakłada wytyczenie wzdłuż Wisły szlaku na dystansie 1200 km, prowadzącego przez cały kraj. Od głównej linii odchodzić będą oznakowane trasy regionalne i lokalne, o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy. Koncepcja przewiduje również powstanie wzdłuż Trasy rowerowych minikompleksów turystycznych. Szlak będzie całkowicie wyłączony z ruchu zmotoryzowanego. Ponadregionalny charakter Wiślanej Trasy Rowerowej stwarza ogromne możliwości wzrostu ruchu turystycznego. Projekt zachęca też do inwestowania na terenach nadbrzeżnych położonych na planowanym szlaku.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane dotychczasowe działania związane z realizacją projektu ze strony Województwa Śląskiego, w którym Wiślana Trasa Rowerowa istnieje jako projekt pilotażowy, omówiono także zbieżność tego projektu z bursztynowym szlakiem Greenways prowadzącym przez Polskę, Słowację i Węgry śladami starożytnego szlaku. Na terenie Mazowsza jest on jeszcze nieoznakowany, a w jego tworzenie włączone są lokalne grupy działania.

W spotkaniu uczestniczyli m. in.: Wicemarszałek Ludwik Rakowski, inicjatorka idei Wiślanej Trasy Rowerowej Grażyna Staniszewska, przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, MROT-u, Agencji Rozwoju Mazowsza, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, PART-u, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Liczba wyświetleń: 1106

powrót