Aktualności

Wizyta delegacji Mazowsza w Komitacie Peszt

2009.03.03 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 14:42

Autor: Dorota Pozorek, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 25 – 27 lutego br. odbyła się wizyta delegacji oficjalnej Województwa Mazowieckiego do Budapesztu. Okazją do spotkania była 32. Międzynarodowa Wystawa Turystyczna Utazas Hungexpo 2009, podczas której Mazowsze przedstawiło swoją ofertę turystyczną jako jeden z kilkunastu regionów partnerskich Komitatu Peszt.
 

W trakcie wizyty delegacja Województwa Mazowieckiego na czele z Waldemarem Roszkiewiczem, Członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego wzięła udział w oficjalnym otwarciu stoiska promocyjnego Komitatu Peszt, gdzie oprócz Mazowsza swoją ofertę turystyczna przedstawiły również takie regiony jak włoskie prowincje Bergamo i Potenza, rumuński region Harghita, chińska prowincja Hebei, chorwacka prowincja Primorsko-Goranska oraz fiński region Tampere.

Ponadto delegacja Województwa Mazowieckiego uczestniczyła w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Komitatu Peszt oraz w Inauguracji wystawy „Lombardzkie Malarstwo Renesansowe z Accademia Carrara z Bergamo”.

W trakcie spotkań z przedstawicielami władz Komitatu Peszt poruszono m.in. temat współpracy między regionami w zakresie kultury i turystyki. Planowany jest udział orkiestry symfonicznej z Komitatu Peszt w obchodach Roku Chopinowskiego 2010 na Mazowszu oraz wymiana kulturalna między regionami. Kontynuowano również rozmowy, dotyczące stworzenia wspólnej oferty turystycznej.Komitat Peszt jest jednym z regionów partnerskich Mazowsza. 27 maja 2002 r. podpisane zostało „Porozumienie o współpracy międzyregionalnej między Województwem Mazowieckim i Komitatem Peszt”. Współpraca obu regionów dotyczy głównie systemu zarządzania, zgodnego z normą jakości ISO, ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i polityki społecznej oraz gospodarki.

Komitat Peszt (powierzchnia – 6.394 km2, populacja - ok. 1 mln) jest węgierskim regionem stołecznym o charakterze przemysłowo-rolniczym, z przewagą handlu, turystyki oraz sektora usług.

Liczba wyświetleń: 721

powrót