Aktualności

Nowy Teatr na starej Pradze

2009.01.28 00:00 , aktualizacja: 2012.05.31 13:17

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

27 stycznia br. oficjalnie Teatr Praga został przekazany Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Oznacza to, że od stycznia 2009 r. teatr będzie kontynuował działalność przy wsparciu władz Mazowsza.
 

Teatr Praga jest teatrem impresaryjnym, działającym w Fabryce Trzciny – centrum sztuki stworzonym na Pradze-Północ w budynkach fabryki z 1916 roku. Oficjalne otwarcie Teatru odbyło się w marcu 2005 roku. Do 1 stycznia 2008 roku scena funkcjonowała pod nazwą Teatr Nowy Praga. Dotychczas teatr zrealizował wiele udanych projektów, w tym m.in. muzyczny monodram Marii Peszek „Miasto mania”. Obecnie w swoim repertuarze ma takie sztuki jak „Elling” (w reż. Michała Siegoczyńskiego) i „Kobieta w czerni” Susan Hill (w reż. Krzysztofa Langa). W Teatrze można również zobaczyć aktorów cieszącego się renomą Teatru Montownia. Na 2009 rok zaplanowano premiery sztuk: „Młynarski” wg scenariusza Agaty Młynarskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej, „Kto się boi Virginii Wolf” Edwarda Albeego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego oraz projekt „Chopin i Grieg”, organizowany we współpracy z instytucjami artystycznymi z Norwegii.

Teatr, jako jednostka kulturalna związana z województwem mazowieckim, będzie miał możliwość nawiązania kontaktów z artystami z regionów, które w tej chwili są regionami partnerskimi Mazowsza. Europejska Scena Debiutów Reżyserskich byłaby zatem dla młodych twórców teatralnych okazją do przedstawienia swoich dokonań, a także możliwością wymiany artystycznych propozycji rówieśników z różnych krajów.

Liczba wyświetleń: 809

powrót