Aktualności

Najlepsze wystawy i imprezy plenerowe na Mazowszu

2008.12.15 00:00 , aktualizacja: 2012.06.01 14:57

Autor: Sławomir Ignaczak, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Wybrano najciekawsze projekty kulturalne 2007 roku w ramach „Mazowieckich Zdarzeń Muzealnych – Wierzba”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia br. w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Różanie, a wręczył je Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Przedsięwzięcie „Mazowieckie Zdarzenia Kulturalne-Wierzba” ma na celu promocję najciekawszych inicjatyw kulturalnych w regionie. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: najciekawsza wystawa zorganizowana w roku 2007 na Mazowszu w obiekcie zamkniętym oraz najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w przestrzeni publicznej lub w plenerze, zorganizowana poza terenem muzeum. Wnioski mogły zgłaszać placówki muzealne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe W tegorocznej, drugiej już edycji o tytuł najciekawszej wystawy oraz najlepszej imprezy 2007 roku ubiegały się 22 projekty z całego Mazowsza, zakwalifikowane do Konkursu. W kategorii – najciekawsza wystawa, zakwalifikowano15 propozycji, natomiast w kategorii – najlepsza impreza: 7 imprez.

W kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” kapituła nagrodziła: I miejscem – wystawę "Skarby Wieków Średnich” zorganizowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, II miejscem – wystawę „Malarstwo Romana Kochanowskiego 1857-1945 w 150. rocznicę urodzin”, przygotowaną przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz III miejscem – wystawę „Hielle and Dittrich – historia rodzin, fabryk i fortuny” Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Nagrody za „Najlepszą imprezę, pokaz, ekspozycję w plenerze zorganizowaną poza terenem muzeum” trafiły do: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – I miejsce za „Dwusetną rocznicę utworzenia Księstwa Warszawskiego i przybycia Legionów Dąbrowskiego na ziemie polskie”, Muzeum Regionalnego w Siedlcach II nagroda za imprezę „Historia łączy pokolenia” oraz do Muzeum Drukarstwa Warszawskiego – Oddział Muzeum Historycznego m. st. W-wy – III miejsce za „XI Piknik Naukowy Radia bis – dłutem, piórkiem, rysikiem –matematyczne zabawy graficzne”.

Ponadto, Kapituła przyznała honorowe wyróżnienia dla wystaw: „W kręgu mazowieckich ziemian” Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, „Lekarze, aptekarze i szpitalnictwo w Przysusze w XIX i na początku XX w.” Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i „Życie i twórczość Małgorzaty Łady - Maciągowej (1881-1969)” Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Wyróżnione imprezy plenerowe to: „V Festyn Archeologiczny na Zamku w Liwie - Potop Szwedzki” Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i „ Ludowe Klimaty 2007” Otwockiego Centrum Kultury.

Liczba wyświetleń: 803

powrót