Aktualności

Mazowsze w Brazylii

2008.11.28 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 11:33

Autor: Witold Prandota, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 20 – 25 listopada 2008 r. na zaproszenia Gubernatora Stanu Santa Catarina Luiz Henrique da Silveira przebywał w Brazylii Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z delegacją przedsiębiorców mazowieckich. Równolegle tourne koncertowe po Brazylii odbył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
 

W programie wizyty znalazły się m.in. spotkania z: przedstawicielami Centrum Promocji Owoców i Warzyw, Fundacji Innowacyjnych Technologii CERTI, która od 1984 r. w oparciu o kadrę naukową wdraża nowe produkty i procesy technologiczne w Brazylii i na całym świecie w dziedzinach telekomunikacji, mechatroniki i bankowości, Izbą Przemysłu i Handlu i Polsko – Brazylijską Izbą Handlową.

Delegacja miała okazję spotkać się także z Polonią brazylijską zrzeszoną w Polskim Związku Kulturalnym im. Karola Wojtyły w Massarandubie. Potomkowie polskich emigrantów, którzy przybyli do Brazylii ponad 100 lat temu to obecnie kilkusetosobowa społeczność pieczołowicie kultywująca polski język, obyczaje i kulturę.

Podczas prowadzonych rozmów strony wyraziły chęć nawiązania bliższej współpracy międzyregionalnej, szczególnie w dziedzinach nauki, techniki i handlu. Władze brazylijskiego stanu Santa Catarina zadeklarowały utworzenie Szkoły Śpiewu i Tańca "Mazowsze" w mieście Circuma.

22 listopada 2008 roku w nowowybudowanym Teatrze Pedro Ivo Campos we Florianopolis, a w dniu następnym w Joinville odbyły się koncerty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Szczególnie owacyjnie publiczność przyjęły pieśni łowickie, oberki i kujawiaki oraz pieśń „Vou pra Santa Catarina” wykonaną w języku portugalskim.

Wizyta odbywała się w szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych. Trwające od ponad miesiąca ulewne deszcze spowodowały powódź i ogłoszenie stanu wyjątkowego. Podczas powodzi zginęło ponad 100 osób, a straty szacowane są na kilka mld USD.

Liczba wyświetleń: 593

powrót