Aktualności

Dobra kultury pod ochroną

2008.11.24 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 12:32

Autor: Łucja D. Cichocka, Marta Michalska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Jeden z najznamienitszych zabytków Radomia, Kościół Farny p.w. Św. Jana Chrzciciela, doczekał się prac restauracyjnych. 21 listopada br. odsłonięto po renowacji Elewację Wejścia Głównego.
 

Kościół Farny p.w. Św. Jana Chrzciciela w Radomiu ma już niemal 650 lat. Wzniesiony z fundacji królewskiej w latach 1360 – 1370, ostatnia gruntowną restaurację przeszedł w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie prowadzone prace były możliwe dzięki dofinansowaniu inwestycji z budżetu Województwa Mazowieckiego kwotą 90 tys. zł. W ciągu pięciu miesięcy stare cegły elewacji odzyskały swoją pierwotną barwę. Na podobne zabiegi czeka pozostała część kościoła.

W uroczystości odsłonięcia odnowionej elewacji uczestniczył m. in. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz. Przypomniał, że Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie wspiera prace mające na celu zachowanie lub renowację obiektów historycznych. W ciągu ostatnich lat dzięki wsparciu z budżetu Województwa Mazowieckiego udało się odnowić wiele cennych zabytków: organów, obrazów, ołtarzy i ambon. Wiele kościołów otrzymało dotacje na osuszenie fundamentów, na remonty elewacji zewnętrznych, wymianę posadzek, chodników wokół kościołów i dachów na budynkach kościelnych.

W budżecie Województwa Mazowieckiego na rok 2008 na ochronę dóbr kultury i opiekę nad zabytkami zaplanowano 4 mln 700 tys. zł. Pieniądze trafią do 135 obiektów zabytkowych z terenu całego Mazowsza. Są wśród nich m.in. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Łuzkach, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Ducha Świętego w Węgrzynowie, Parafia p.w. św. Floriana w Radzanowie czy Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Liczba wyświetleń: 629

powrót