Aktualności

Marszałkowie województw o metropoliach i polityce regionalnej

2008.10.24 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 15:34

Autor: Redakcja serwisu internetowego i BiP, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Reforma polityki regionalnej, rozwój obszarów metropolitalnych oraz usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne były głównymi tematami Konwentu Marszałków, który odbył się w dniach 23-24 października br. w Krakowie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował Marszałek Adam Struzik.
 

Dyskusję marszałków na temat projektu ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego poprzedziło spotkanie przedstawicieli zarządów korporacji samorządowych. Rozmawiano o możliwościach oraz barierach w rozwoju obszarów metropolitalnych. Przedstawione zostały także kierunki oraz zakres koniecznych zmian formalno-prawnych.

Rozmowy dotyczące spółki PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o, odbywające się drugiego dnia konwentu, dotyczyły głównie stanu realizacji programu jej usamorządowienia. Podczas spotkania marszałkowie dyskutowali również o infrastrukturze drogowej w Polsce, w tym m. in. o zarządzaniu drogami publicznymi na poziomie regionalnym. W spotkaniu udział wziął także Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

W nawiązaniu do obchodzonej niedawno 30. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II wystosowano apel o włączenie się związków samorządowych w budowę Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie Się” w Krakowie – Łagiewnikach.

W programie konwentu znalazło się również wystąpienie przedstawicieli Polsko – Amerykańskiej Izby Gospodarczej, podczas którego przedstawiona została prezentacja Polsko – Amerykańskiego Centrum Gospodarczego Regionów RP w USA. Spotkanie stało się również okazją do wręczenia medali „400 – lecia polskiej obecności i przedsiębiorczości w Ameryce”. Wyróżnienie to otrzymał m. in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 810

powrót