Aktualności

Open Days lokalnie – konferencja „Na Mazowszu, czyli w Europie”

2008.10.07 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 11:01

Autor: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

„Regiony i miasta wobec globalnych wyzwań” – to temat przewodni szóstej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast „Open Days” w Brukseli, obchodzonego w dniach 6–9 października br. Swój udział w tym wydarzeniu w charakterze partnerów zapowiedziało 217 regionów i miast z 32 państw. W trakcie Dni Otwartych odbywa się kilkaset imprez w tym około 120 w Brukseli, a 250 – na poziomie lokalnym w różnych krajach Europy.
 

6 października br. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych już po raz drugi zorganizowała lokalną konferencję w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast „Open Days”.

Otwarcia konferencji dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W swoim przemówieniu podkreślił ogromną rolę funduszy unijnych dla zachowania zrównoważonego rozwoju regionu. Przypomniał także, że Mazowsze to najbardziej zróżnicowane województwo w skali kraju, które do 2013 roku wchłonie największą część środków unijnych, dlatego ważne jest aby środki unijne w nowym okresie programowania skutecznie wspierały kierunki jego rozwoju.

Podczas spotkania omówiono m. in. rolę instytucji zarządzającej programem regionalnym i jej doświadczeniach w obszarze funduszy unijnych w poprzednim okresie programowania oraz stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Zaprezentowane zostały także projekty zrealizowane na Mazowszu w ramach ZPORR, m.in.: Termy Mszczonowskie, Restauracja Cafe Weranda w Podkowie Leśnej oraz budowa Domu Kultury w Grodzisku Mazowieckim, a także wybrane projekty kluczowe w ramach RPO WM, m.in.: budowa Lotniska w Modlinie, Pętli w Ciechanowie oraz obwodnicy wewnętrznej Siedlec.

Konferencję zakończyła prezentacja kampanii „Eurobus- mobilne centrum informacji”, którą Jednostka przeprowadziła na terenie mazowieckich gmin i powiatów na przełomie maja i czerwca br.

Liczba wyświetleń: 834

powrót