Aktualności

Jestem widoczny – jestem bezpieczny

2008.09.29 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 14:13

Autor: Ewa Dymarska, Biuro ds. Programów Pomocowych na rzecz Bezpieczeństwa Publicznego, Wprowadzenie: Beata Samsel

Od sześciu lat Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o to, aby droga na trasie dom – szkoła była dla dzieci i młodzieży drogą bezpieczną. Uczniowie z Mazowsza, dojeżdżający rowerami do szkół lub pokonujący tę trasę pieszo, otrzymują wyposażenie, dzięki któremu są bardziej widoczni na drodze. W 2008 roku na realizację programu „Bezpieczna droga do szkoły” samorząd województwa przeznaczył 750 tys. zł.
 

27 września br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zainaugurował siódmą edycję programu „Bezpieczna droga do szkoły” w Nowym Dworze Mazowieckim. Podczas uroczystości został przeprowadzony konkurs wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego. Nagrody zwycięzcom wręczył Marszałek Adam Struzik.

Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest w województwie mazowieckim od 2002 r. Od tego czasu w każdym roku szkolnym organizowane są spotkania, podczas których dzieci i młodzież poznają zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po drogach, poboczach i chodnikach. Uczestnicy programu uczą się także, jak zachować się w razie wypadku – sprawdzić stan poszkodowanych, udzielić im pierwszej pomocy i wezwać profesjonalnych ratowników. Dzieci i młodzież przyswajają tą wiedzę w ramach organizowanych konkursów i imprez edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa. Najlepsi rokrocznie otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe (rowery górskie, aparaty cyfrowe, MP4), a wszyscy uczestnicy konkursów otrzymują „Kodeks młodego rowerzysty”, kask ochronny, komplety oświetleniowe do roweru, kamizelki i opaski odblaskowe.

W roku 2006 do szkół z terenu województwa mazowieckiego trafił film pt. „... tak, chcę być bezpieczny”. Opowiada on o zachowaniu wszelkich środków ostrożności w sytuacjach, z jakimi uczeń może spotkać się w drodze do szkoły. Film wykorzystywany jest w szkołach podczas zajęć wychowania komunikacyjnego.

W 2008 roku ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego wyprodukowano blisko 130 tys. płyt z filmem instruktażowym na temat zasad i technik udzielania pierwszej pomocy za kwotę ponad 37 000 zł.

W latach 2002-2007 na akcję „Bezpieczna droga do szkoły” Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył kwotę ponad 1 mln zł.

Liczba wyświetleń: 562

powrót