Aktualności

Marszałek wyróżniony Złotym Medalem "Za zasługi dla Policji”

2008.07.25 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 15:56

Autor: Zespół Prasowy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, Wprowadzenie: MRyszkowski

24 lipca - data Święta Policji - wiąże się z dniem uchwalenia pierwszej ustawy o Policji. U zarania niepodległości - już na początku 1919 roku - zrodziła się myśl pilnego stworzenia jednolitej i ogólnopaństwowej służby policyjnej. Projekt ustawy przedstawiono Sejmowi w maju 1919, a ustawę uchwalono właśnie 24 lipca 1919 roku, czyli 89 lat temu.

Radomskie obchody Święta Policji rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym. Po mszy uroczystości przeniosły się na Plac Konstytucji 3-go Maja. Gośćmi uroczystości byli m. in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski.

Rok 2008 był rekordowy pod względem mianowań na wyższe stopnie policyjne. Wyróżnionych w tym roku zostało ponad 1800 funkcjonariuszy z całego garnizonu mazowieckiego. Podczas uroczystości z rąk Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nominacje otrzymali reprezentanci komend miejskich i powiatowych, jak również komendy wojewódzkiej. Docenieni zostali nie tylko policjanci i pracownicy policji, ale także osoby spoza środowiska mundurowych. Medale „Za zasługi dla Policji” otrzymali m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik (złoty medal), Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński (brązowy medal), dyrektor WORD w Radomiu Mirosław Szadkowski (srebrny medal).

Dowódcą uroczystości był mł. insp. Kazimierz Wojdyło. Uświetnieniem obchodów i wielką atrakcją dla zebranych był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, wystawionej przez KSP.

Po oficjalnych uroczystościach, przy pomniku Jana Kochanowskiego odbył się festyn, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Radomia. Zainteresowani mogli zapoznać się m.in. z niektórymi aspektami pracy Laboratorium Kryminalistycznego, oznakować rower, a także przekonać się na symulatorze, jakie mogą być skutki jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Liczba wyświetleń: 1021

powrót