Aktualności

Nowi radni Województwa Mazowieckiego

2007.12.21 00:00

Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: MRyszkowski

Na XV posiedzeniu sejmiku, 20 grudnia br., przysięgę złożyło ośmiu nowych radnych: Leszek Celej, Lucyna Fidor, Dorota Grochala, Irena Kleniewska, Jan Osiej, Marek Papuga, Jacek Pużuk, Wojciech Siemion. Objęli oni mandat w wyniku rezygnacji radnych, którzy po wyborach parlamentarnych zasiedli w ławach Sejmu RP.

- Cieszymy się, że jesteście Państwo z nami i życzymy, aby ta praca przyniosła Państwu jak najwięcej satysfakcji – pogratulował zaprzysiężonym radnym przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński.

Po zaprzysiężeniu, sejmik wybrał nowego wicemarszałka – Ludwika Rakowskiego, radnego województwa mazowieckiego.

Następnie radni uchwalili budżet województwa na 2008 rok wraz z autopoprawkami zarządu. Dochody budżetu województwa w przyszłym roku wyniosą 2.718.951.046 zł, wydatki zaplanowano na 3.311.399.320 zł. Sejmik przyjął również wykaz wydatków niewygasających z upływem 2007 roku oraz zmiany w budżecie na 2007 rok.

Radni uchwalili stanowisko, w którym przyłączają się do apelu środowisk samorządowych w sprawie przekazania Ośrodków Doradztwa Rolniczego do kompetencji samorządów województw, co upoważni władze samorządowe do stosowania instrumentów, mających rzeczywisty wpływ na kształtowanie rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich.

Przyjęto również projekt uchwały w sprawie udzielenia przez Województwo Mazowieckie poręczenia emisji obligacji komunalnych przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. Dzięki tej emisji, stworzony zostanie kolejny mechanizm wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji projektów inwestycyjnych, przeznaczony m.in. na wygenerowanie wkładu własnego w realizacji projektów współfinansowanych prze Unię Europejską.

Sejmik przyjął zmiany w uchwale w sprawie przyjęcia list beneficjentów, realizowanych zadań i kwot dotacji celowych w ramach „Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza” z komponentami. Na prośbę beneficjentów zmieniono klasyfikację budżetową oraz zmniejszono zakres dotowanego zadania. Dzięki oszczędnościom w budżecie województwa, zarząd postanowił dodatkowo wspomóc najpilniejsze potrzeby sprzętowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotacje na zakup średniego samochodu gaśniczego i sprzętu specjalistycznego otrzymają gminy Tarczyn i Korczew. Ponadto zmieniono cel dofinansowania dotacji dla OSP Gończyce w gminie Sobolew. Zamiast samochodu pożarniczego gmina zakupi specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy i drabiny.

Przyjęto również, wraz z poprawkami zgłoszonymi przez Komisję Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządki Publicznego, projekt uchwały w sprawie „Programu współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2008”. Program jest kontynuacją działań o charakterze społeczno-gospodarczym, realizowanych przez organizacje pozarządowe w latach ubiegłych.

Do Komisji Ochrony Środowiska skierowano projekt uchwały w sprawie „Programu małej retencji dla województwa mazowieckiego”. Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej zajmie się projektami uchwał w sprawie ograniczenia działalności Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz w sprawie zmian i zatwierdzenia statutów niektórych szpitali wojewódzkich.

Liczba wyświetleń: 2060

powrót